Złoto czy srebro?

złoto kontra srebro

Wielu z naszych czytelników na pewno uwielbia nieco błyskotek, zwłaszcza w postaci biżuterii. Często jednak jest tak, że na zakupach w naszym ulubionym salonie jubilerskim, stajemy przed niemałym dylematem, czyli decyzją dotyczącą wyboru materiału, z którego będzie wykonany naszyjnik, pierścionek czy kolczyki. Czy warto zdecydować się na dobrze znane złoto, będące symbolem luksusu? A może lepszym pomysłem będzie tańsze srebro? Na to pytanie odpowiemy wraz z partnerem artykułu: sklepem Ergold!

Kto co woli

Nie zdziwimy się, jeżeli duża część z Was ma swoje preferencje dotyczące metali szlachetnych. Niestety musimy w tym momencie zasmucić pewną część czytelników, gdyż nie zawsze np. złoto będzie pasować do typu naszej urody. Aby jednak uprościć wam nieco decyzje zakupowe, warto utrzymać się w ramach dość łatwej zasady. Mówi ona o tym, że gdy koloryt naszej skóry jest raczej chłodny, powinniśmy celować w równie chłodne srebro. Natomiast gdy mówimy o skórze, która jest znacznie cieplejsza w barwie, naszym przyjacielem powinno zostać złoto.

srebrny pierścionek

Różnica w cenie

No dobrze, skoro wiemy już co brać pod uwagę przy wyborze materiału biżuterii, czas pomyśleć o tym, co może być największą barierą przy zakupie, czyli oczywiście – cena. Dobrze wiemy, że złoto jest droższe od srebra, jednak czy wiemy, dlaczego tak się dzieje? Głównie wynika to z tego, że biżuteria wykonana ze złota znacznie wolniej ulega utlenianiu i ciężej ją zniszczyć.

 

Skład biżuterii

Srebro będzie śniedzieć znacznie szybciej, jednak cena takowego przedmiotu będzie dużo niższa. Cena będzie także dyktowana przez tak zwaną próbę, czyli gramaturę lub ilość danego kruszcu w danym stopie. Jeżeli mielibyśmy pokazać wam, o co w tym chodzi, zrobimy to na przykładzie stugramowego łańcuszka o próbie 333. Oznacza to, że w składzie tego łańcuszka, 33,3 procent wykorzystanego materiału to właśnie złoto!

złota biżuteria

Podsumowanie

Mimo tego, że znaczna część z was wybiera biżuterię czy to w zależności od naszych preferencji, czy zasobności portfela, to niezmiennie musimy dbać o nią, aby stale wyglądała tak, jakbyśmy tego chcieli. Pamiętajmy jednak, że mimo tego, że srebro jest znacznie mniej wytrzymałe, to przy odpowiednim traktowaniu naszej biżuterii może ona prezentować lepiej niż niejeden złoty egzemplarz! Czas na zakupy!