Rodzaje kaw

Kawa to chyba oprócz wody i herbaty zdecydowanie najpopularniejszy napój na świecie. Wielu ludzi bez porannej kawy nie potrafi funkcjonować w normalnym świecie lub wstać do pracy, tak po prostu zaczynają dzień. Na przestrzeni lat powstało wiele jej rodzajów jak i sposobów podawania przez co pijący ją na co dzień mogą się czasami czuć zagubieni w specjalnych restauracjach lub pijalniach kiedy nie widzą ich tradycyjnej sypanej czy rozpuszczalnej. Na rynku mamy także wiele rodzajów ekspresów do kaw gdzie po wrzuceniu specjalnie do tego przystosowanej kapsułki otrzymujemy kawę z takiego programu jaki sobie wybierzemy. Czasem w tych wszystkich programach idzie się pogubić więc jakie są najbardziej popularne?

Przede wszystkim espresso – pochodzi ona z Włoch jak większość rodzajów i jest najbardziej klasyczna i tradycyjna znana wielu ludziom na świecie. To na jej bazie powstają inne rodzaje kaw. Klasyczne włoskie espresso podaje się w bardzo małych filiżankach o kształcie cylindra mieszczących około 60ml napoju. Oczywiście można je przyrządzać z większą ilością wody, a coś takiego nazywa się espresso lungo.

Cappuccino – jest bardzo znanym i lubianym łagodnym napojem składającym się z naparu espresso, ciepłego mleka i piany. Włosi uważają że powinno się je pić tylko rano do śniadania lub przed południem ale nie może to być wieczór. Możemy je pić już we większych kubkach niż espresso, zaleca się aby górę kawy po przyrządzeniu posypać lekko cynamonem lub czekoladą w zależności od upodobań.

cappuccino

Caffe latte – Ten rodzaj kawy jest łagodniejszy od dwóch poprzednich i dodaje się do niej dużej ilości mleka. Zaleca się aby pić ją w większych naczyniach np. do śniadania i maczać w niej bułeczki lub rogaliki jak lubią Francuzi.

caffe latte

Latte Macchiato – Jest to kawa spopularyzowana na świecie przez Amerykanów dzięki swojej dużej porcji w jakiej się ją podaje. Składa się ona z trzech warstw na dole mleko, środkowa to espresso a trzecia to delikatna mleczna piana.