Halluksy – jak sobie z nimi poradzić?

Co to są halluksy? To całkiem popularna niestety dolegliwość, która występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Inaczej zwany „koślawym paluchem”, halluks może być dziedziczony lub być spowodowany nieodpowiednim stylem życia. To oznacza, że od nas również może zależeć, czy mamy halluksy i czy sami możemy coś z nimi zrobić. Można znaleźć metody chirurgiczne i domowe sposoby.

  1. Jak powstają halluksy?
  2. Jak z tym walczyć
  3. Domowe sposoby

Jak powstają halluksy?

Przyczyną tej deformacji stopy jest często dziedziczenie tej cechy lub predyspozycja egipskiego typu stopy, jednak w spore znaczenie ma również to, jak się odżywiamy oraz czy jesteśmy aktywni sportowo. Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo występowania halluksów należy np. otyłość, często spowodowana siedzącym trybem życia, noszenie nieodpowiedniego obuwia (na obcasie). Bardziej narażeni na występowanie tego problemu są kobiety.

Jak można z tym walczyć – chirurgiczne metody?

Do najczęściej wymienianych sposobów należy operacja, która jest również najskuteczniejsza. Do takich zabiegów należy metoda Chevron, Akin i Scarf, które polegają na przecięciu kości stopy i ponowne jej połączenie ze zrośnięciem poprzez wmontowane śruby. Choć brzmi to strasznie, po zabiegu pozostaje jedynie ślad po nacięciu. Co więcej, nie trzeba nawet zakładać gipsu. Jedyną czynnością, o którą trzeba zadbać, to wizyty u fizjoterapeuty i rehabilitacja, a na stałe pozbędziemy się tego problemu.

Domowe sposoby?

Pomimo że najskuteczniejszą metodą jest operacja, istnieją również sposoby i czynności, które może wykonywać każdy w domu. Należy do nich:

  • Natychmiastowa zmiana obuwia na płaskie i szerokie,
  • Noszenie specjalnych ortez i plastrów, które odciągają nieszczęsny paluch od śródstopia,
  • Stosowanie wkładek do obuwia, które są dopasowywane do stopy
  • Ćwiczenia zlecone przez lekarza bądź fizjoterapeutę.

Podsumowanie

Chociaż wiele osób wstydzi się tej przypadłości, nie ma do tego powodów. Jest to dolegliwość bardzo często występująca. W większości u kobiet, jednak nie odpuszcza również mężczyznom. Jeśli chcemy się na zawsze pozbyć tego problemu, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Dobrze również zadbać o zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia, a poradzimy sobie nie tylko z halluksami, ale poprawimy ogólny stan naszego organizmu i wpłyniemy na nasze dobre samopoczucie.

Więcej informacji o operacji haluksów znajdziemy pod poniższym linkiem: https://www.klinikaambroziak.pl/oferta/ortopedia/operacje-halluksow/