5G – jeszcze szybszy Internet

5G

porównanie generacji

Według niektórych 4G LTE przestanie lada moment być najszybszą komórkową transmisją danych. Czterech rynkowych potentatów pracuje nad jej następcą. Samsung, Huawei, Nokia oraz Ericsson prowadzą prace nad siecią 5G. Według nich może być nawet trzydzieści razy szybsza niż poprzednik. Moim zdaniem będzie to prawdziwa rewolucja w transmisjo danych. Samsung chwali się, że udało mu się osiągnąć transfer o przepustowości 1,2Gbps.

Eksperymentalne sieci 5G istnieją od jakiegoś czasu. Powstały we współpracy różnych firm. Skoro są to testowe sieci, to nie ma jeszcze mowy o standaryzacji. Obecnie wdrożona sieć LTE nabiera dopiero popularności więc minie sporo czasu zanim piąta generacja zawita wśród użytkowników. Wcześniejsze generacje takie jak 2G przestają być dochodowe, zatem dostawcy myślą nad jej wyłączeniu. Szwedzki operator TeliaSonera planuje w 2018 roku uruchomić w Sztokholmie oraz Tallinie pierwsze komercyjne sieci 5G. Proces standaryzacji rozpocznie się standardowo od miast. W 2020 roku planowane jest rozszerzenie sieci do całego kraju.

Śmiesznym aspektem jest waga pierwszych urządzeń – niespełna 150kg. Urządzenie przemieszcza się w autobusie uzbrojonym w specjalną aparaturę. Potężna masa bierze się z eksperymentalnych komponentów, które nie zostały jeszcze zminiaturyzowane. Działania w Europie zapewnia Huawei, który prowadzi intensywne badania. Jest on również kluczowym dostawcą łączności radiowej Siódmego Programu Radiowego. Zasponsorowała nawet zjazd w Monachium, na którym spotkało się 140 badaczy oraz działaczy na rzecz 5G. Dobrze widzieć współpracę potentatów, która na celu ma dostarczenie użytkownikowi nowych rozwiązać. Nokia swój wkład w nową technologię pracuje nad autorską technologią „Small Cells” oraz LTE-Advanced. Prace trwają w Krakowie oraz Wrocławiu. Z kolei Samsung stał się gospodarzem spotkania, którego celem było opracowanie ostatecznej dokumentacji 5G. Odbędzie się ono w Korei, a udział w nim weźmie ponad 80 ekspertów z różnych firm. Omówione mają zostać różne zagadnienia związane z innowacjami nowej sieci. Kulminacyjnym punktem ma być integracja usług świadczonych przez urządzenia oraz opracowanie dokumentacji nowego standardu.

Taka technologia pozwoli w pełni funkcjonować takim rozwiązaniom, jak inteligentne wnętrze.